Glossary tooltip block

%title% %summary%

ירושה? בונוס גדול? חשוב שנשקיע בתבונה

5 דברים שחשוב לדעת לפני שאנחנו משקיעים את הכסף שלנו

 

 

כולנו חולמים שפתאום יצנח עלינו סכום כסף בלתי צפוי שנוכל לעשות איתו כל מה שרק נרצה. אולם למעשה, במקרה שיוצא לנו לקבל לרשותנו סכום כסף משמעותי, לא כדאי למהר ולבזבז אותו בדחף של רגע, אלא חשוב מאד תחילה לחשוב ולהבין כיצד יהיה הכי נכון מבחינתנו להתנהל איתו. בין אם נשתמש בכסף לכיסוי המינוס או ההלוואה שלקחנו בבנק, ובין אם נשקיע אותו בבורסה או באפיקים אחרים, שימוש בכסף והשקעתו באופן מותאם אישית לצרכינו יכולים לתת לנו תחושת ביטחון ולייצר עבורנו צמיחה כלכלית.

 

הנה 5 דברים שחשוב לבדוק ולשאול, לפני שאתם מקבלים החלטה לגבי האופן שבו תתנהלו עם הכסף שלכם:

 

1. האם הכסף הזה יכול לשמש אותי להשגת מטרה מסוימת?
לכל אחד מאיתנו יעדים שונים בחיים. ייתכן שהכסף יכול לשמש למימון החתונה של הבת, להגדלת ההון העצמי, לרכישת הדירה שחלמנו עליה, או לחלופין, לסייע לנו להחזיר חובות שנקלענו אליהם. בכל מקרה, חשוב מאוד שלא נשקיע כספים לפני שנברר עם עצמנו מתי נהיה עשויים להזדקק להם.
 
 

ככל שהצורך שלנו בכסף הוא למטרה רחוקה יותר, כך אפשרויות ההשקעה יתרחבו ונוכל גם לקחת יותר סיכון בהשקעותינו. 

זזז

 

2. סיכון – האם זה בכלל בשבילי?
רמת הסיכון בהשקעה שנבחר היא זו שתקבע את שיעור הרווח אליו נוכל לשאוף (וגם את רמת ההפסד שעלול להיגרם). קיימים אפיקי השקעה רבים המציעים רמות סיכון נמוכות, שמאפשרות לנו לישון בשקט בידיעה שקרוב לוודאי שקרן ההשקעה לא תרד. באפיקים כאלה, גם הרווח כנראה יהיה נמוך. לעומת זאת, אפיקים מסוכנים יותר מאופיינים בתנודתיות רבה (כלומר עליות וירידות של התשואה) ויאפשרו לנו ציפייה לרווח גבוה יותר. אפיקים אלה גם טומנים בחובם אפשרות להפסד משמעותי יותר.
 
 

חשוב שנבחר אפיקי השקעה שיתאימו לנו מבחינת רמת הסיכון, כדי שנרגיש בטוחים בהשקעה. 

זזז

 

3. אילו סוגי השקעות קיימים?
ניתן לחלק את סוגי ההשקעות השונים להשקעות בנקאיות (כגון תכנית חיסכון או פיקדון) והשקעות חוץ בנקאיות שנסחרות בבורסה (כגון מניות ואגרות חוב). לכל אחד משני הסוגים קיימים מאפיינים נוספים כגון רמת נזילות (למשל האם ניתן למשוך את הכסף כל יום או רק אחת לשנה?), ודאות התשואה (האם אני יודע בדיוק כמה ההשקעה תניב או לא?), וכמובן, רמת סיכון. בנוסף לשני סוגי ההשקעה הללו, ניתן כמובן גם לרכוש נדל"ן במידה שסכום הכסף העומד לרשותנו גדול מספיק. אין סוגי השקעות טובים יותר או טובים פחות, אולם הסוגים השונים כן נבדלים ביניהם במידת ההתאמה שלהם עבורנו, ולכן יש לשקול מה אופי ההשקעה שנכון לנו.
 
 

כדאי לבחון אפשרות לחלק את ההשקעה בין מספר אפיקים, על מנת לצמצמם את הסיכון ועדין לשמור על פוטנציאל לרווח. 

זזז

 

4. כמה זה עולה לי?
השקעה בשוק ההון כרוכה בעלויות נלוות מסוימות, וחשוב לקחת אותן בחשבון. ישנן עמלות שנגבות ע"י הבנקים ובנוסף להן, קיימות עמלות שנגבות ע"י בתי ההשקעות שמנהלים את אפיקי ההשקעה השונים (כגון קרנות נאמנות). כדאי מאוד לברר מהן העלויות הכרוכות בכל פעולה, ולבדוק האם ביצוע הפעולה באמצעות אתר האינטרנט תוזיל לנו את ההוצאה.
 
 

לפני ביצוע פעולות בשוק ההון, חשוב לברר מהן העלויות הנלוות להן. 

זזז

 

5. ייעוץ בהשקעות וניהול תיקים
 יועצי ההשקעות ישמחו לייעץ לכם כיצד ובאילו אפיקים להשקיע את הכסף. במהלך שיחת הייעוץ תתבקשו להשיב על שאלות שיעזרו ליועץ להציע את ההשקעה המתאימה לכם. בסיום השיחה, יהיה עליכם להחליט אילו מההמלצות ברצונכם לבצע בפועל. מעדיפים שמישהו אחר יקבל את ההחלטה עבורכם? אולי כדאי שתשקלו לפתוח תיק השקעות מנוהל באחד מבתי ההשקעות.
 

 

יועצי השקעות ומנהלי תיקים מקצועיים יכולים לסייע לכם לקבל החלטות נכונות ולהשקיע את כספכם בתבונה. 

זזז

 


 
בהצלחה!

 

 

*האמור כאן הינו בבחינת מידע והסברים כלליים בלבד, אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ אחר, ואינו מהווה תחליף ליעוץ פנסיוני או פיננסי, בהתאם לעניין, המותאם ללקוח ולצרכיו האישיים. ההסברים הינם כלליים ובהתאם לחוק והכללים הידועים במועד העלאת התכנים לאתר.