Glossary tooltip block

%title% %summary%

לא על השכר לבדו

התנאים בחוזה העבודה שכדאי לנהל עליהם משא ומתן

  

 

מעבר לשכר, ישנם תנאים והטבות שיכולים להפוך את העבודה למשתלמת יותר עבורכם. ברוב החברות חוזה העבודה הוא סטנדרטי, אבל התנאים שבו אינם חקוקים בסלע ופתוחים לדיון עם המעסיק. הנה כמה תנאים ששווה להתעכב עליהם בתהליך המשא ומתן.

 

1. שכר קובע ותנאים סוציאליים

רכיבים רבים נגזרים משכר הבסיס: הפרשות לפנסיה, דמי פיצויים, הפרשות לקופת גמל ועוד. כל הורדה בשכר הבסיס תמורת השלמתו כתוספות שונות, תקטין את ההפרשות הללו. בדקו מה נחשב כשכר הבסיס, מה מגולם בתוך הסכום הזה, מה נכלל בהטבות ומה נקבע כתוספת או בונוס. התעקשו על שכר בסיס גבוה והימנעו ממשכורת המורכבת משכר בסיס נמוך ותוספות.

 

 

בקשו קרן השתלמות, זהו אפיק חיסכון לטווח בינוני (6 שנים) הפטור ממס רווחי הון, שמרבית ההפקדות אליו מגיעות מכספי המעביד. 

זזז

 

 

2. השתלמויות והכשרות

הכשרות מקצועיות והשתלמויות יכולות לתרום להתפתחות האישית שלכם, לשפר את דירוג השכר שלכם, ובנוסף, להועיל לארגון שייהנה מעובד מיומן ומקצועי יותר. כאשר מדובר בתפקיד שמצריך תקופת הכשרה, וודאו כי תנאי התשלום בתקופה זו אינם מופחתים, ובקשו שתקופת ההכשרה תיחשב בצבירת הוותק שלכם בעבודה. בדקו אם המעסיק מציע הכשרות והשתלמויות כלשהן, האם הן מתקיימות במסגרת שעות העבודה או מעבר להן, ומהי מידת השתתפותו של המעסיק בתשלום עבורן.

 

 

מעוניינים בהכשרה שהמעסיק אינו מציע? ככל שההכשרה רלוונטית יותר לתפקיד, כך יש לגיטימיות רבה יותר לבקש אותה. 

זזז

 

 

3. ימי חופשה ומחלה

החוק בישראל מחייב את המעסיק לתת לעובד מספר ימי חופשה ומחלה בשנה, בהתאם לוותק בעבודה שצבר העובד. החוק מתייחס רק למינימום הנדרש, כלומר ניתן לבקש מספר ימים גבוה מהמצוין בחוק. בנוסף ניתן לבקש אפשרות לצבור את ימי החופשה והמחלה, וזכאות לפדות אותם במקרה של הפסקת העבודה.

 

 

חובת תשלום עבור ימי מחלה היא רק החל מיום המחלה השלישי, אולם ניתן לבקש תשלום החל מיום המחלה הראשון. 

זזז

 

 

4. תנאים נלווים

רכב חברה, טלפון נייד ומחשב נייד הם תוספות מקובלות בדרגים שונים. גם אם המעסיק אינו מעניק אותם במועד כניסתכם לתפקיד, כדאי לנסות לסכם מתי כן תהיו זכאים להם, ולהוסיף התייחסות לכך בחוזה. לדוגמה, רכב חברה ניתן לקבל לצורך עבודה שוטפת (אנשי שטח, מכירות, שירות ועוד) או כהטבה. אם מדובר בהטבה, קחו בחשבון שהיא ניתנת כחלק מחבילת השכר בתמורה להפחתה קבועה בשכר הברוטו.

 

 

עמדו על כך שהמעביד הוא שיישא בגילום המס עבור ההטבות השונות. מדובר בחיסכון שעשוי להגיע לאלפי שקלים בחודש. 

זזז

 

 

5. בונוסים, מענקים ואופציות

מומלץ להגדיר בחוזה יעדים ברורים שאם הם יתממשו, תהיו זכאים לקבל בונוס. מדובר ביעדים כגון הצלחת פרויקט, השגת תפוקה מסוימת, יעדי מכירות ועוד. ישנם מקומות עבודה שמציעים אופציות או מניות כחלק מחבילת השכר. אמנם מדובר בהטבה שלעתים קשה לתמחר, אך בכל זאת יש להקפיד לעגן בחוזה את כל התנאים הרלוונטיים לגביה,  כגון מספר המניות, מחיר המימוש שלהן ועוד.

 

 

בדקו מראש מהם הבונוסים או חבילת המניות המקסימליים שניתנים לעובד בדרגה ובתפקיד דומה בחברה, ואל תסתפקו בפחות. 

זזז

 

 


לסיכום, בכל זאת מילה בעניין השכר. חשוב להוסיף מראש לחוזה סעיף הקובע כי לאחר תקופת זמן המוסכמת על שני הצדדים, ייערך דיון בנושא עדכון שכרכם. זכרו כי הבטחות צריך לתעד. אל תסתפקו במה שנאמר בעל פה, וודאו שכל מה שסוכם מופיע בחוזה. 

 

*האמור כאן הינו בבחינת מידע והסברים כלליים בלבד, אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ אחר, ואינו מהווה תחליף ליעוץ פנסיוני או פיננסי, בהתאם לעניין, המותאם ללקוח ולצרכיו האישיים. ההסברים הינם כלליים ובהתאם לחוק והכללים הידועים במועד העלאת התכנים לאתר.