Glossary tooltip block

%title% %summary%

Breadcrumbs

לצאת בזול: איך לעבור כלכלית את חופשת הקיץ בשלום

מספר פעולות שיעזרו לכם לצלוח את הקיץ בלי להיכנס לסחרור

איך לעבור כלכלית את חופשת הקיץ בשלום

 

נדמה שעד שהשמש תזרח בין עזה לרפיח, קיץ 2024 מסתמן כאתגר לא קל. רוחות מלחמה עדיין נושבות מצפון ועד דרום, יוקר המחיה מזנק לגבהים חדשים, והשמש הלוהטת בשמיים מבשרת להורים ולילדים על החופש הגדול, הקרב ובא. 

 

בחודשים האחרונים בזמן שכולנו היינו מרותקים לחדשות הביטחוניות, המדינה נקלעה לגל של התייקרויות. מחירי המזון, החשמל, הדלק והשירותים הבסיסיים המשיכו לטפס בקצב גבוה, מעמיסים נטל כבד על כתפי האזרחים ומציבים אותם במצב של אי-ודאות.

 

חופשת הקיץ הקרובה צפויה להיות יקרה במיוחד עבור משפחות עם ילדים ויש מגוון גורמים שיכבידו על תקציבי הנופש והבילויים של הציבור.

 

לא רק מחירי הטיסות בשמיים

ראשית, סגירת אתרי תיירות ונופש באזורי הגבול בצפון הארץ בשל המתיחות הביטחונית, מצמצמת משמעותית את האפשרויות לחופשות קרובות וזולות יחסית. במקביל, מחירי הטיסות לחו"ל המשיכו לטפס עד לאחרונה, בעקבות נסיבות כלכליות ופוליטיות בינלאומיות.

אמנם חזרתן של חברות תעופה זרות לנתב"ג ופתיחת הטרמינל החדש מתחילים להשפיע לטובה על מחירי הטיסות, אך השפעתם על מדד המחירים לצרכן צפויה להיות בעיכוב של מספר חודשים. 

במקביל, סקרים ראשוניים מצביעים על עלייה תלולה, במחירי הקייטנות לעומת הקיץ שעבר. גם מחירי גני הילדים והצהרונים צפויים להתייקר משמעותית עם פתיחת שנת הלימודים הבאה.

 

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

אנחנו במרכז לצמיחה פיננסית מנינו לכם מספר פעולות שיעזרו לכם לצלוח את הקיץ הזה בשלום, בלי להיכנס לסחרור של חובות והלוואות.

1. קיבעו תקציב לחופשת הקיץ - קבעו מראש תקציב סביר ומוגדר לחודשי החופשה החמים של יולי-אוגוסט. תוכלו להתבונן בהוצאות ובהכנסות הצפויות ולהיערך בהתאם. אתם כמובן יכולים להיעזר בקובץ ניהול תקציב של המרכז לצמיחה פיננסית (לשים כלינק). חלקו את התקציב לסעיפים כמו אטרקציות, נופש, מזון, דמי כיס וכדומה. את פעילויות החופשה והבילויים תתאימו לתקציב שהצבתם, גם אם זה אומר לוותר הקיץ הזה על דברים יקרים. בקיצור השנה אולי פחות מתאים קרוז תענוגות במלדיביים.

 

2. תכננו בילויים חינמיים - רכזו מראש רשימה של אטרקציות ופעילויות פנאי חינמיות בקרבת אזור מגוריכם. פארקים, מוזיאונים, אירועים עירוניים ופסטיבלים יכולים להוות תחליף איכותי ובלי עלות לבילויים יקרים. מה שנקרא זה הזמן לאהבת חינם?

 

3. הורידו הטבות והנחות - לפני שאתם רוכשים כרטיסים או משלמים עבור שירותים, חפשו הטבות והנחות רלוונטיות דרך מקום העבודה, קופות החולים, מועדוני חברים, אתרי הנחות והקהילות הדיגיטליות השונות. קופונים וכרטיסי מתנה יכולים לחסוך מאות שקלים. 

 

4. דחו רכישות לא הכרחיות - הימנעו ככל הניתן מרכישות לא הכרחיות בחודשי הקיץ. רכישת מוצרים או שירותים לא דחופים רק תכביד על התקציב. דחו אותם לחודשים יותר רגועים של משק הבית.

 

5. חופשה? לא בכל מחיר - אם חופשה מסודרת נראית לכם יקרה מדי השנה, אל תלחצו. תכננו יום כיף ארוך עם פעילויות זולות או חינמיות בסביבה הקרובה. חופשה איכותית איננה תלויה בהכרח בתקציב גדול. טיולי כוכב קצרים ומהנים יעשו את העבודה. 

 

6. כלכלה שיתופית -"ביחד ננצח" זה לא רק סלוגן למצב הבטחוני אלא הוא בהחלט יכול גם לשמש לזירה הכלכלית. תחשבו שהחברים שלכם נמצאים במצב דומה לכם, וגם הם מחפשים פתרונות למצב המאתגר. החלפת ציוד, משחקים, צעצועים וספרים לילדים, יכולים לפתור לכם המון כאבי ראש ולהקל במידה על העו"ש. שיתוף פעולה קהילתי יכול לחסוך תשלומים גבוהים לפעילויות קיץ.

 

לסיכום: קיץ 2024 הופך להיות אתגר משמעותי עבור רבים. אך למרות המציאות המאתגרת, קיימות דרכים יצירתיות לבלות ולהנות גם בתקופה המורכבת הזאת, בלי לערער את התקציב המשפחתי או להיקלע לחובות. בעזרת תכנון מוקדם, חשיבה מחוץ לקופסה והתייעלות כלכלית - ניתן להמשיך ליהנות מחופשת הקיץ עם מינימום דאגות כספיות. התאמת החופשה לתקציב הנוכחי, מציאת חלופות זולות ויצירתיות, שיתוף פעולה קהילתי והקפדה על חיסכון הן דרכים שיכולות להקל ולאפשר ליהנות מחופשה איכותית גם בתקופת מלחמה לא פשוטה.
יחד ננצח, גם במגרש הכלכלי!

 

 

 

המידע המופיע בכתבה הינו כללי ומטרתו להרחיב ידע בהקשר של תכנון פיננסי. שימו לב כי המידע יכול להיות חלקי ולכן אינו יכול להוות תחליף לייעוץ פרטני. אין לראות במידע האמור לעיל משום ייעוץ, המלצה, חוות דעת או תחליף לייעוץ מקצועי המותאם ללקוח באופן אישי.