Glossary tooltip block

%title% %summary%

איך לעבור קיץ עם ילדים מבלי להיכנס לברוך כלכלי?

מאת ליהי עינב בשיתוף המרכז לצמיחה פיננסית

ליה עינב   ליהי עינב שייכת לדור של הגם וגם. גם שכירה במערכת הבריאות הישראלית וגם עצמאית כיוצרת תוכן ויזואלי ותוכן כתוב. כותבת תוכן ומנהלת קהילות דיגיטליות בימים ואחות רפואה דחופה בלילות. דודה יצירתית במשרה מלאה בחופש הגדול ל- 5 פצצות אנרגיה. 

ליהי עינב

 

אני אומרת את זה בתור דודה ל- 5 שרואה את זה קורה אצל האנשים שסביבי כל חופשת קיץ מחדש: אם יש בעיה אחת שמרבית הישראלים יסכימו עליה, היא שבקיץ ההוצאות פשוט לא נגמרות. בילויים עם הילדים, עונת מעברי הדירות, חופשות בארץ ובעולם, מזגן שדולק כמעט כל היום ובאופן כללי מזג האוויר החם שגורם לנו פשוט לוותר ולהיות הרבה פחות מחושבים. אבל זה ממש לא צריך להיות ככה, בואו ננסה לראות איך אפשר בכל זאת לעבור את הקיץ בתור הורים, בלי להיכנס למינוסים מיותרים ולשבור את המסגרת התקציבית הרגילה שלנו. 


איכותי וכיפי, ממש לא אומר שזה חייב להיות יקר

כל הורה פחות או יותר מסגל לעצמו מקצוע חדש במהלך חופשת הקיץ: אחראי תוכן ובידור. וכולנו יודעים איך זה עובד: בשבוע הראשון משקיעים, ובשבוע השני של החופש הגדול כבר נכנעים לפעילויות כמו הליכה לקניון או אטרקציות יקרות שקונות לכם קצת שקט לזמן קצר. זה לא חייב להיות ככה. 

 

אז איך עוברים את הקיץ בכל זאת? בואו נניח שבמוח שלכם ההורים יש סוג של משוואה עם שלושה משתנים: איכות, מחיר וטמפרטורה. האיכות מבטאת את הערכיות של האטרקציה, המחיר מבטא את כמה הוא יכביד על הגיס והטמפרטורה – נו, כן, זה כבר מתייחס לתנאים שלכם בתוך כל הכיף הזה. 

 

לדוגמא, הליכה לקניון היא פעילות שגורה ש״סוגרת פינה״ מהר, אבל מה כבר אפשר לצפות שהילדים שלנו יספגו כשהם יסתובבו בין רשתות מזון וביגוד בתוך הקניון? גם בגזרת המחיר, אתם תוציאו עשרות אם לא מאות שקלים בכל שעה, שכן הפיתויים הם אינסופיים ואילו הנקודה היחידה של אור במשוואה שלנו היא שבקניון יש מזגן. אך באופן כללי, זו פעילות שיותר מעבירה את הזמן מאשר מלמדת, יוצרת חוויות או זיכרונות משמעותיים. 

 

אני חושבת שכדאי לנסות פעילויות שמקבלות ציון גבוה בשלושת הפרמטרים: איכות, מחיר וטמפרטורה. אתן לכם ולכן דוגמה. למשל, נניח ואתם חולמים על יום כיפי במים. הדבר הראשון שעולה לראש זה פארק מים שעולה מאות שקלים למשפחה, אבל אפשר למצוא לזה אלטרנטיבות איכותיות ומשתלמות יותר. 

 

הדוגמא להמחשה בלבד – כמובן שלכל אחד.ת הציון הסובייקטיבי שלו.ה

*הדוגמא להמחשה בלבד – כמובן שלכל אחד.ת הציון הסובייקטיבי שלו.ה 

 

אתם רואים? אלו לכאורה שתי פעילויות של כיף ומים, אך באחת מהן הילדים שלכם יעמדו שעות בתור ויאכלו נקניקיות יקרות עם צ׳יפס וקטשופ עתיר סוכר (ציון ממוצע 3.6 ), ובשנייה הם ידעו לדקלם מהו דג זהרון ויראו עולם חדש של יצורים חיים במקום הרבה יותר מרווח ונעים (ציון ממוצע 8.6). נסו לדרג עוד פעילויות לפי הטבלה שלנו ותיווכחו שזה עובד. 

 

אני ממליצה לכם להדביק טבלה כזו על המקרר ואפילו לשחק במשחק שמשווה בכל פעם בין אטרקציה יקרה וחמה להפליא, לבין המקבילה השפויה יותר שלה. זה עובד לנו תמיד. 

 

נסו להשוות ככה כמה שיותר פעילויות. למשל, אם ללכת לספארי נראה לכם קצת יקר ואתם מחפשים פעילות חלופית וערכית לא פחות,  יש פעילויות שאנחנו בכלל לא מודעים להן, ויכולות לזכות בציונים כל כך גבוהים במדד האיכות מבלי להיגרר להוצאות מיותרות. לדוגמא, אפליקציית ״סאנדו״ היא פלטפורמה שמחברת בין חקלאים למתנדבים, ויכולה לייצר לכם מגוון פעילויות כיפיות מאד לילדים שגם עוזרות לחקלאים בקטיף או בזריעה.  

 

אבטיח בחוף לא צריך לעלות יותר מ-25 שקלים

עוד דבר שמצאתי שממש יכול לעזור, הוא ההתגייסות של חלק מהרשויות המקומיות והארגונים במדינה למלחמה ביוקר המחייה בקיץ. עיריית תל אביב למשל, החליטה להגביל את המחירים של הקיוסקים בחופים למחירים מפוקחים. כוס קפה קטנה למשל, אמריקנו קר או תה תעלה לכם חמישה שקלים, בעוד המחיר של אבטיח מוגבל ל-25 שקלים, ול-30 שקלים אם תרצו להוסיף גם גבינה בולגרית כדי להיות קולינריים גם בחוף. צריך רק לשים לב שמדובר בקיוסק שזכה במכרז של העירייה, כי לא כל מסעדת חוף מחוייבת למחירים האלו. לאור העובדה שבחודשי הקיץ לא רק תל אביבים מגיעים לחופים של תל אביב, מדובר בבשורה רצינית שיכולה לחסוך בעלויות וגם לחסוך מכם את הצורך להצטייד במזון רב לקראת הבילוי.

 

תמונה מאתר עיריית תל אביב

 

אבל עיריית תל אביב היא ממש לא הרשות היחידה שמתגייסת למחירים נמוכים. במרבית העיריות ברחבי הארץ וכן באתר רשות הטבע והגנים, תוכלו למצוא מגוון פעילויות שלא צריכות לעלות לכם יותר מכמה עשרות שקלים כמו לדוגמה מסיבת נוער חינמית בחיפה או פסטיבל האור בכיכר העיר בנתניה. לפעמים אנחנו פשוט לא מתאמצים לחפש ומחכים שהמידע יגיע אלינו, אבל בימי הקיץ החמים כדאי להשקיע מעט זמן כדי לגלות מה יש שם בחוץ במחירים נמוכים ולהכנס לאתרי האינטרנט השונים על מנת להתעדכן. 

 

אל תשכחו לנצל גם כל מועדון אפשרי שאתם עשויים להיות חברים בו, הנחות מהעבודה ואפילו אתרי קופונים שונים. אתם בטח מכירים את זה שאתם מגיעים לאיזושהי אטרקציה ומרגישים שאתם היחידים ששילמו את המחיר המלא – זו לרוב הרגשה נכונה. זה הזמן לחדש את הקשרים עם כל בני המשפחה שיש להם גישה להנחות כאלו ולמצות את מלוא הזכויות שלכם ממקום העבודה. המון מקומות עבודה מנסים לדאוג לפתרונות כאלו לקראת הקיץ. 

 

השורה התחתונה שלי בתור דודה ל- 5 היא שכדי שפעילות תהיה איכותית וכיפית, היא ממש לא חייבת להיות יקרה. יש המון אלטרנטיבות לדברים הקלים לביצוע. הליכה לקניון שכל רשתות המזון והאופנה רק מחכות שנגיע אליהם, הן פחות או יותר מלכודת אשראי להורים שכבר חייבים למצוא איזושהי פעילות לילדים שלהם.