Glossary tooltip block

%title% %summary%
Tooltip text

חדש מהניילון או רכב עם היסטוריה?

כך תחליטו מה מתאים לכם

 

רכב חדש יגיע עם אחריות 

רכב חדש מגיע עם אחריות היבואן לתיקונים ותקלות. רוב היבואנים מעניקים אחריות למשך 3 שנים ממועד הקנייה או למרחק נסיעה של עד 100,000 ק"מ – המוקדם מבין השניים. יבואנים מסוימים מרחיבים את האחריות אף מעבר לכך. האחריות אינה חלה על נזקים כתוצאה מתאונה, פגעי מזג אוויר או גורם חיצוני אחר. 

 

עליון

לעיתים, האחריות שניתנת בשנה השנייה והשלישית מוגבלת מזו של השנה הראשונה.

 

תחתון

 

 

מה חשוב לבדוק לגבי אחריות?

  • מהי תקופת האחריות?
  • אלו חלקים נכללים בה, ובשל אלו נזקים?
  • האם יש אחריות לצבע?
  • האם פעולות כמו איזון גלגלים נכללות באחריות?
  • מי מאשר את תיקון התקלה, והיכן מתבצעים התיקונים במסגרת האחריות?
  • אילו פעולות נדרשות מכם כדי לשמר את האחריות? 

 

יש דרכים ליהנות מאחריות גם על רכב משומש

חלק מחברות הליסינג יעניקו אחריות לתקופה מסוימת ברכישת רכב משומש מהן. בנוסף, כשרוכשים רכב משומש שנמצא עדיין באחריות היבואן נהנים ממנה למשך התקופה שנותרה. וודאו שהבעלים הקודמים ביצעו את הטיפולים הנדרשים על ידי היבואן לשימור האחריות. בדקו ששווי האחריות כדאי מול ירידת הערך הצפויה לרכב חדש יחסית.

 

בטיחות, בטיחות, בטיחות

רמת הבטיחות של רכב חדש תהיה לרוב גבוהה יותר מזו של רכב משומש, כיוון שהוא כולל בדרך כלל את אמצעי הבטיחות החדישים ביותר. בנוסף, בלאי החלקים של רכב משומש עלול להשפיע על רמת הבטיחות שלו. 

 

איך בודקים את רמת הבטיחות? 

רמת הבטיחות משתנה לא רק בין רכב חדש למשומש, אלא גם בין סוגי הרכב השונים. באתר משרד התחבורה תוכלו למצוא את דירוג הבטיחות של כלי רכב הנמכרים בישראל. 

 

כל רכב עובר מבחני ריסוק הבוחנים את עמידות תא הנוסעים במקרה של תאונה. תוכלו למצוא את ציוני מבחני הריסוק באתר משרד התחבורהברכישת רכב משומש כדאי לקחת אותו לבדיקת בטיחות במוסך או במכון בדיקות.

 

צריכת הדלק נמוכה יותר ברכב חדש

ככלל, עלות הדלק מהווה נתח משמעותי מהעלות הכוללת של אחזקת הרכב. רכב חדש מאותו סוג מצויד בטכנולוגיה חדישה המאפשרת חיסכון בצריכת דלק, לעומת רכב משומש שבו הטכנולוגיה מיושנת יותר. בנוסף, הבלאי של רכב משומש מעלה את צריכת הדלק. 

 

איך בודקים את צריכת הדלק?

צריכת הדלק משתנה בין סוגי הרכב השונים. תוכלו למצוא את נתוני צריכת הדלק של הרכב בו אתם מעוניינים אצל יבואני הרכב או באתרי אינטרנט המפרסמים תוצאות מבחני רכב.

 

מחיר רכב משומש יהיה נמוך יותר

היתרון המשמעותי ביותר ברכישת רכב משומש הוא כמובן המחיר. הפרש המחיר בין רכב חדש למשומש עשוי להגיע לעשרות אחוזים. לדוגמה, רכב חדש מדגם מסוים עולה 130 אלף ₪, בעוד שרכב בן 3 שנים מאותו הדגם נמכר לפי המחירון ב-90 אלף ש"ח בלבד. 

 

איך בודקים את הפרשי המחירים?

משווים את המחיר המבוקש על ידי יבואן הרכב למחיר רכב משומש מאותו הדגם במחירוני רכבאו באתרי המכירות ברשת. ככל ששנת הייצור של הרכב מוקדמת מחירו יהיה נמוך יותר.

 

איך להימנע ממצב שבו הזול יעלה ביוקר? 

לפני קניית רכב משומש, בדקו שצריכת הדלק שלו אינה גבוהה במיוחד כדי לא לאבד את החיסכון שהשגתם במחיר הרכישה הנמוך יחסית. ככל שהרכב ישן יותר הוא עלול להזדקק ליותר טיפולים. ואז אמנם חסכתם בקניה, אבל תשלמו במוסך. 

 

איך לקנות רכב חדש, קצת יותר בזול? 

יבואני הרכב עורכים לעיתים מבצעים על רכבים חדשים. שווה לבדוק ולהמתין למבצע, זה יכול לחסוך לכם לא מעט. בנוסף, ארגוני צרכנים לעיתים מקבלים הטבות אצל יבואני הרכב. כדאי לבדוק האם אתם זכאים להשתייך לארגון צרכנים כלשהו, ולנצל את ההטבות. 

 

תמונה של רכבים חדשים שחונים בשורה, איור של אחוזים, כיתוב "לקנות רכב חדש, קצת יותר בזול"

 

אפשר ליהנות מאיכות של רכב חדש, במחיר של משומש

ברכישת רכב יד שנייה בן פחות משנה תוכלו ליהנות מאיכות של רכב חדש במחיר נמוך. בדקו למה הרכב נמכר זמן קצר אחרי הרכישה. עוד אפשרות היא רכישת רכב שלא היה בשימוש מחברת ליסינג (רכב עם 0 ק"מ). חשבו את החיסכון במחיר מול ירידת ערך הרכב, וזאת כיוון שהוא ייחשב אצלכם כיד שנייה. 

 

ירידת הערך מתונה יותר ברכב משומש

החל מרגע הרכישה, וב-3 השנים הראשונות, מאבד רכב חדש מערכו עשרות אלפי שקלים. ירידת הערך היא לרוב הגורם המשמעותי ביותר בעלות אחזקת הרכב. כך למשל, רכב חדש שנרכש ב- 130 אלף ₪, נמכר לאחר 3 שנים ב- 90 אלף ש"ח בלבד, מה שמוסיף לעלויות אחזקת הרכב כ- 1150 ש"ח בחודש. 

 

איך לבחור רכב ששומר על הערך שלו?

ירידת הערך משתנה בין סוגי הרכב השונים. ניתן להעריך את גובה ירידת הערך הצפויה לרכב מסוים על ידי השוואת מחירי רכבים מדגם זהה שיוצרו בהפרש של שנה במחירוני הרכב, באתרי יד 2 באינטרנט ובאתרי השוואה כדוגמת מחירון

 

עלות הביטוח נמוכה יותר ברכב משומש 

לרוב, ביטוח עבור רכב משומש יהיה זול יותר כיוון שמחיר הרכב והחלפים שלו משפיעים על עלות הביטוח

 

איך בודקים את עלויות הביטוח?

כדאי לבקש הצעות מחיר ממספר חברות ביטוח על הכיסוי הדרוש לכם, ולהשוות ביניהן. תוכלו להיעזר באתרים שונים המשווים בין מחירי הביטוח בחברות שונות. 

 

בואו נסכם

כדי שתוכלו לראות את התמונה הכללית, הנה סיכום היתרונות שהצגנו עד כה. עכשיו נותר לכם להחליט אילו יתרונות חשובים לכם יותר במסגרת התקציב שהגדרתם לרכישת הרכב:

 

אינפוגרפיקה משולבת עם תמונה, בצד ימין של התמונה חיפושית ישנה והכיתוב "רכב עם הסטוריה" שמתחתיה צ'ק ליסט עם הסעיפים – מחיר נמוך יותר, ירידת ערך מתונה יותר, עלות ביטוח נמוכה יותר. בצד שמאל של התמונה אוטו חדש ומתחתיו צ'ק ליסט עם הסעיפים – בטיחות גבוהה יותר, אחריות וצריכת דלק נמוכה יותר