Glossary tooltip block

%title% %summary%

דירה להשקעה: החלטה נכונה?

השאלות שחשוב לברר לפני שמחליטים אם לקנות דירה להשקעה

 

תמונה של לוח מונופול

 

השקעה בנדל"ן הפכה בשנים האחרונות לרווחת יותר ויותר. יש לכם כסף פנוי ואתם שוקלים לרכוש דירה להשקעה ולהשכיר אותה? רגע לפני שאתם מתחילים לחפש נכס, הנה כמה שאלות למחשבה ולבדיקה.

 

1. האם אתם מעוניינים בהשקעה לטווח ארוך?

השקעה בנדל"ן תתאים יותר למי שמעוניין להשקיע את כספו לטווח ארוך. אם חשוב לכם שכספכם יהיה נזיל, ייתכן שכדאי לשקול להשקיע אותו באפיקי השקעות אחרים, שמאפשרים משיכה שלו בכל זמן, או בזמן קצר יחסית. מכירת דירה כרוכה בעלויות גבוהות ועשויה לקחת לא מעט זמן, כך שההשקעה בה עלולה להפוך לפחות כדאית לטווח קצר.  

 

השקעה בנדל"ן עשויה להתאים יותר למי שמעוניין בהשקעה לטווח ארוך. 

 

 

2. האם אתם מוכנים להשקיע את המשאבים הכרוכים באחזקת דירה להשקעה?

בשונה מהשקעת כסף בשוק ההון, השקעה בדירה כרוכה בהתעסקות שוטפת: מציאת שוכרים וחילופים שלהם במהלך השנים, גביית תשלומי שכירות, תחזוקה שוטפת של הדירה ותיקוני נזקים שונים אם יהיו. במסגרת ההחלטה בשאלה האם רכישת דירה היא ההשקעה המתאימה לכם, חשוב שתיקחו בחשבון את כמות הזמן והכסף הכרוכים בטיפול בכל אלה. רכישת דירה במרחק סביר ממקום מגוריכם, תאפשר לכם הגעה נוחה וקצרה אליה במקרה הצורך, ובנוסף, ככל שחוזה השכירות יהיה לטווח ארוך יותר, כך תצמצמו את ההתעסקות עם חילופי שוכרים. קיימת גם האפשרות לפנות לחברות ניהול שיטפלו עבורכם בתחזוקת הנכס והשכרתו, מה שיחסוך לכם זמן וטרחה, אך כמובן יעלה לכם כסף.  

 

אחזקת דירה להשקעה דורשת השקעה של זמן וכסף. קחו זאת בחשבון במערך השיקולים שלכם. 

 

 

3. כמה זה באמת עולה לכם?

רכישת דירה להשקעה כרוכה בעלויות שונות מאלה של רכישת דירה ראשונה למגורים. אם תזדקקו למשכנתא, הבנקים ידרשו מכם הון עצמי של 50% ממחיר הדירה להשקעה, כלומר, כפול מגובה ההון העצמי הנדרש במקרה של רכישת אותה הדירה למגורים. כמו כן, ברכישת דירה להשקעה יתווסף למחיר הדירה מס רכישה בשיעור מסוים ממחיר הנכס. זאת בשונה מרכישת דירה למגורים, שמחויבת בתשלום מס רק מעל מחיר רכישה מסוים. בנוסף, חשוב לקחת בחשבון כי ייתכן שתצטרכו להשקיע סכומים נוספים לצורך שיפוץ הדירה, כדי להשכיר אותה בקלות ואולי אף בדמי שכירות גבוהים יותר מאלה שתוכלו לדרוש במצבה הנוכחי. אם בכוונתכם לקחת משכנתא, כדאי לוודא שהשכירות החודשית שתקבלו תכסה אותה, או לחילופין להתאים את התקציב הביתי לכיסוי ההפרש שבין דמי השכירות לגובה ההחזר החודשי של המשכנתא.

 

גובה ההון העצמי הנדרש והמיסוי הם שיקולים משמעותיים בבחינת הכדאיות שברכישת דירה להשקעה. 

 

 

4. למי תרצו להשכיר את הדירה?

האם תרצו להשכיר את הדירה לשותפים, לזוג צעיר, למשפחה, לסטודנטים או אולי לאוכלוסייה אחרת? להחלטה הזו צריכה להיות השפעה על סוג הדירה שתחפשו. לדוגמה, אם תעדיפו להשכיר את הדירה לסטודנטים, חשוב לוודא שהיא ממוקמת בקרבה מספקת למוסד אקדמי, ושהיא עונה על הצרכים שעשויים להיות להם - ממוקמת בקרבת מרכז קניות שכונתי, נגישה לתחבורה ציבורית וכו'. לחילופין, אם תעדיפו להשכיר את הדירה למשפחה, חשוב לוודא שהיא מרווחת מספיק, שיש בה מעלית, ושהיא ממוקמת בקרבת שירותים הדרושים למשפחה כמו מוסדות חינוך, גינה ציבורית, מרכז קהילתי וכו'. בכל מקרה, לפני חתימה על חוזה השכירות, חשוב להתייעץ עם עורך דין וגם לבדוק אילו בטחונות חשוב לבקש מהשוכרים.  

 

כדאי להחליט מראש לאיזה סוג אוכלוסייה תרצו להשכיר את הדירה, ולבחור דירה שתתאים לצרכיה. 

 

 

5. באיזה אזור כדאי לרכוש דירה?

הרווח מהשקעה בדירה נובע מ-2 פרמטרים עיקריים:

  1. דמי השכירות החודשיים שלה.
  2. עליית ערך הדירה ביחס למחיר הרכישה שלה.

כאשר אתם שוקלים לרכוש דירה, חשוב לבדוק באילו אזורים קיים צפי לעלייה בערך הדירות ומהו הביקוש לדירות להשכרה באזורים הרלוונטיים. חשוב לשים לב שעשוי להיות הבדל בעניין זה בין אזורים המשתייכים לאותה העיר, בין היתר בשל הבדלים באופי האזור, בסוג השירותים העירוניים הקיימים בו ובקרבה למרכזי תעסוקה, מרכזי קניות ותחבורה ציבורית. משך הזמן שבו הנכס אינו מאוכלס וגובה דמי השכירות שתגבו, ישפיעו משמעותית על התשואה שתניב החזקתכם בדירה. לקראת הרכישה, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע כמו עו"ד, שמאי ומהנדס, כדי לוודא שהעסקה טובה ובטוחה עבורכם ככל הניתן.

 

לסביבה שבה ממוקמת הדירה שתרכשו יש השפעה רבה על מידת הקלות שבה תצליחו להשכיר את אותה. 

 

 

 

*אי עמידה בפירעון ההלואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

**האמור כאן הינו בבחינת מידע והסברים כלליים בלבד, אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ אחר, ואינו מהווה תחליף ליעוץ פנסיוני או פיננסי, בהתאם לעניין, המותאם ללקוח ולצרכיו האישיים. ההסברים הינם כלליים ובהתאם לחוק והכללים הידועים במועד העלאת התכנים לאתר.