Glossary tooltip block

%title% %summary%

יש יותר מדרך אחת להשקיע בנדל"ן

הכירו את אפשרויות ההשקעה העיקריות בנדל"ן

 

איור של בתים הניצבים על ערמה של מטבעות

 

שוק הנדל"ן הפך להיות אלטרנטיבה אטרקטיבית להשקעה בעשור האחרון. ישנן מספר אפשרויות השקעה בנדל"ן, שכל אחת מהן מצריכה סכום שונה להשקעה, דורשת מידה שונה של משאבים וידע וכרוכה ברמת סיכון שונה. ריכזנו עבורכם את דרכי ההשקעה העיקריות.

 

1. קנייה והשכרה מיידית

זוהי כנראה ההשקעה הנדל"נית המוכרת והשכיחה ביותר: רכישת נכס שניתן להשכיר מיד ללא השקעה נוספת או לאחר ביצוע שיפוץ בהשקעה קטנה יחסית, במטרה להפוך אותו לאטרקטיבי יותר להשכרה ואולי אף להעלות את גובה דמי השכירות שניתן יהיה לגבות עבורו. לעתים הנכס נרכש כשהוא כבר מושכר, עם אפשרות להמשיך את חוזה השכירות הקיים. ברוב המקרים מחיר הקנייה של נכס כזה יהיה יחסית גבוה, אך הסיכון ברכישתו יהיה נמוך יותר. בהשקעה מסוג זה, חשוב לקחת בחשבון את הזמן שתצטרכו להשקיע בטיפול בהשכרת ובתחזוקת הנכס, ואת עלויות התיקונים והתחזוקה השוטפת שלו.

 

חשוב לקחת בחשבון שרכישת נכס להשקעה תדרוש הון עצמי גבוה יחסית לצורך קבלת משכנתא. 

 

 

2. רכישת נכס והעלאת הערך שלו

אפשרות נוספת היא לרכוש נכס שמצבו ירוד במחיר נמוך, לבצע בו שיפוץ או שינוי משמעותי כדי להעלות את ערכו, ואז להשכיר או למכור אותו בסכום גבוה יותר. כמובן שרכישת נכס כזה מחייבת השקעה של סכום לא מבוטל מעבר למחיר הקנייה. מחיר הרכישה של נכס מסוג זה לרוב יהיה נמוך יחסית, אך קיים סיכון שהעלאת הערך שלו לא תצלח כמתוכנן. חשוב לקחת בחשבון שמעבר למשאבים הכספיים, ניהול וביצוע השיפוץ ידרשו ידע שלכם או של איש מקצוע, וכמובן, זמן.

 

התייעצו עם איש מקצוע לפני הרכישה כדי להבין האם ההשקעה אכן משתלמת, ומה יידרש מכם במסגרתה. 

 

 

3. רכישה במכירה מוקדמת (פריסייל)

חברות בנייה עורכות לעיתים מבצעי פריסייל, במסגרתם הן מציעות למכירה דירות בפרויקטים שעדיין לא קיבלו היתרי בנייה, במחירים נמוכים באופן משמעותי ממחירי השוק. באמצעות המכירה המוקדמת, החברות יכולות לקבל ליווי בנקאי ביתר קלות, להגדיל את תזרים המזומנים שלהן ולממן את שלבי הפרויקט המוקדמים. שווי הנכס עשוי לעלות כבר אחרי קבלת ההיתר, כאשר לאחר קבלת טופס 4 תוכלו  למכור את הדירה במחיר השוק. לפני ההחלטה על הרכישה חשוב להתייעץ עם עורך דין כדי לוודא, ככל שניתן, שהרכישה בטוחה עבורכם. בין היתר, עו"ד יוכל לוודא את זכותכם לבטל את החוזה אם הפרויקט לא יקבל היתר בניה עד לתאריך מסוים שהוגדר מראש, ולבדוק עבורכם מהי הדרך הטובה ביותר להבטיח את כספכם.

 

במבצעי פריסייל יש הזדמנות לרווח אך גם כרוך בהם סיכון. לכן חשוב שעורך דין מטעמכם ילווה את כל תהליך הרכישה. 

 

 

4. השקעה בנדל"ן בחו"ל

חברות ישראליות וזרות מציעות נכסים לרכישה בחו"ל לצורך השקעה. רובן יציעו לכם גם שירותי ניהול של הנכס: טיפול בסידורי הרכישה, בשכירות, בתחזוקה ובמכירת הנכס כשתרצו בכך. בסוג השקעה זה, לרוב תוכלו ליהנות ממחירי קנייה נמוכים מאלה הנהוגים בארץ, ולא תצטרכו להשקיע זמן בטיפול ותחזוקת הנכס. אולם חשוב לזכור שרכישה כזו כרוכה בסיכון, כיוון שאינכם רואים את הנכס במו עיניכם, וייתכן שלא תהיו מודעים לבעיות או לחסרונות שבו.

 

היות שהנכס לא נמצא בגבולות הארץ, לא תוכלו לשעבד אותו לצורך קבלת משכנתא. 

 

 

5. השקעה בקרן השקעות נדל"ן

ישנן קרנות שונות שבאמצעותן תוכלו לרכוש יחידות השקעה בנדל"ן. באמצעות הסכום הכולל שמושקע בה, הקרן רוכשת ומוכרת נכסים שונים במשותף עבור המשקיעים, אשר חולקים את הרווחים ביניהם בהתאם לסכום ההשקעה שלהם. היתרון בדרך השקעה זו הוא שניתן להשקיע גם סכומים נמוכים יחסית, והסיכון נמוך יחסית כיוון שכספכם מפוזר בין נכסים רבים.

 

השקעה מסוג זה לא תדרוש מכם להקדיש הרבה מזמנכם, כיוון שהקרן היא זו שמנהלת את רכישת ומכירת הנכסים. 

 

 

חשוב לזכור: בכל עסקת נדל"ן, לפני חתימה על מסמך מכל סוג שהוא (כולל זיכרון דברים), מומלץ להתייעץ עם אנשי המקצוע המתאימים, כמו עו"ד, שמאי מקרקעין, יועץ משכנתאות ועוד.

 

*אי עמידה בפירעון ההלואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

**האמור כאן הינו בבחינת מידע והסברים כלליים בלבד, אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ אחר, ואינו מהווה תחליף ליעוץ פנסיוני או פיננסי, בהתאם לעניין, המותאם ללקוח ולצרכיו האישיים. ההסברים הינם כלליים ובהתאם לחוק והכללים הידועים במועד העלאת התכנים לאתר.