Glossary tooltip block

%title% %summary%

משתלם לדעת: על חשיבות החינוך הפיננסי

התנהלות פיננסית נבונה מצריכה בסיס של ידע פיננסי

 

זה ישתלם לכם: על חשיבות החינוך הפי

 

במהלך חיינו אנחנו נדרשים לקבל החלטות פיננסיות ברמה יומיומית. לעתים מדובר בהחלטות גדולות ומשמעותיות עבורנו, למשל כאלה העוסקות ברכישת דירה או בהשקעות פיננסיות, ולעתים בהחלטות שגרתיות יותר, כמו לכמה תשלומים לחלק את הרכישה השבועית בסופר, או האם לרכוש עוד זוג נעליים. להחלטות הללו יש השפעה ישירה על המצב הפיננסי שלנו. לא תמיד  אנחנו מודעים לכל המשמעויות וההשלכות הפיננסיות של כל החלטה, ולמגוון הדרכים שבהן ניתן לחסוך כסף בהתנהלות פיננסית נכונה. אולם, נוכל לשפר את התנהלותנו הכלכלית באמצעות חינוך פיננסי. בכל גיל.

 

חינוך פיננסי: הדרך לידע ולהבנה של המצב הפיננסי שלנו

חינוך פיננסי הוא תהליך שבמסגרתו אנו מעמיקים את הידע וההבנה שלנו לגבי האופן שבו מתנהלים השווקים הפיננסיים באמצעות צריכת מידע, השתתפות בהדרכות או קבלת ייעוץ אובייקטיבי על ידי איש מקצוע. מטרת התהליך היא לפתח מיומנות לקבלת החלטות מושכלות בנושאים פיננסיים, ולהביא לאיזון ולרווחה פיננסית. 

 

דוגמאות לדרכים שבהן ידע פיננסי יכול לסייע לכם לחסוך כסף

פעמים רבות אנחנו פועלים על פי מה שנראה לנו הגיוני באותו הרגע, מבלי להיות מודעים לכך שהפעולות שלנו עלולות לעלות לנו הרבה כסף, או לחילופין, לכך שפעולה קטנה יכולה לחסוך לנו לא מעט כסף. הנה כמה דוגמאות:

  • נכנסתם למינוס? ייתכן מאוד שעלות הלוואה לסגירת המינוס תהיה נמוכה מעלות הריבית על המינוס. בנוסף, בעוד שלהלוואה יש תכנית החזרים מסודרת ותאריך יעד להחזר מלא שלה, במצב של מינוס אין כלל תכנית החזרים ועל כן המינוס עלול להפוך למצב מתמשך ואף להעמיק בשל הריבית המצטברת.
  • עזבתם את מקום העבודה ואתם מתכננים למשוך את כספי רכיב הפיצויים שבחיסכון הפנסיוני שלכם? חשוב שתדעו שמשיכת כספי הפיצויים לפני גיל פרישה, עלולה להקטין  משמעותית את גובה הפנסיה שלכם בגיל פרישה. לכן, טרם משיכת הכספים, חשוב לשקול זאת היטב ולהתייעץ עם איש מקצוע כדי להבין את המשמעות הפיננסית הכרוכה בכך. 
  • כמה פעולות בחשבון הבנק אתם מבצעים מדי חודש בממוצע? בנק ישראל הגדיר מספר מסלולי מחירים קבועים, המאפשרים תשלום חודשי קבוע עבור ביצוע כמות מוגדרת של פעולות חודשיות בחשבון הבנק. המחיר הקבוע הוא נמוך בהשוואה לתשלום עמלה עבור כל פעולה בנפרד. תוכלו לבדוק באתר בנק ישראל מהו המסלול הכדאי עבורכם בהתאם לכמות הפעולות החודשיות הממוצעת שלכם, ולבקש מהבנק שלכם לשייך אליו את החשבון. 

 

"המרכז לצמיחה פיננסית" – בית של ידע וכלים פיננסיים

"המרכז לצמיחה פיננסית" מבית בנק הפועלים, הוא מיזם חברתי שמטרתו להקנות ידע וכלים לצמיחה פיננסית לכל מי שמעוניין לשפר את התנהלותו הפיננסית במישור האישי, המשפחתי והעסקי. המיזם מיועד עבורכם, הציבור הרחב, ללא קשר לשאלה באיזה בנק אתם מנהלים את החשבון שלכם.   

באתר "המרכז לצמיחה פיננסית" תמצאו סרטונים, כתבות ומדריכים דיגיטליים בחלוקה לתחומים פיננסיים המהווים חלק משגרת החיים של כולנו: התנהלות ביום יום, עבודה וקריירה, הלוואות ומוצרי אשראי, השקעות ושוק ההון, דיור ומשכנתא וניהול עסק עצמאי. בנוסף, דרך האתר תוכלו להירשם למגוון סדנאות פיננסיות המתקיימות בחינם בכל רחבי הארץ.
כך, כל שעליכם לעשות על מנת לדעת כיצד לשפר את התנהלותכם הפיננסית הוא להיכנס לאתר המרכז, ללמוד על התחום שמעניין אתכם ולהירשם לסדנה הרלוונטית עבורכם. והכל בחינם, כבר אמרנו?

 

 

   

  אז מה כדאי לעשות כבר עכשיו? 

 

 
סעיף 1 לשריין זמן ביומן ללמידה על התנהלות פיננסית  
     
סעיף 2 להיכנס לאתר ׳המרכז לצמיחה פיננסית׳ ולקרוא על הנושאים הרלוונטיים לכם  
     
סעיף 3 לבחור הרגל אחד שמקדם התנהלות פיננסית נכונה ולאמץ אותו