Glossary tooltip block

%title% %summary%

עו"ש על הכתפיים

ממה חשוב להיזהר בתקופה של אי וודאות?

 

זה לא סוד שבחודשים האחרונים רובנו נמצאים בלחץ שהפך להיות חלק מהיום יום שלנו. 

 

עם הדיבורים על מלחמה אפשרית בצפון או חלילה מול איראן, נראה שמפלס הלחץ שובר כאן שיאים חדשים. אנשים קונים טרנזיסטורים וגנרטורים למקרה שלא יהיה חשמל, אוגרים מזון, ומכינים את הממ"דים והמקלטים לכל צרה שלא תבוא. זה כנראה חלק מהתמודדות האנושית הטבעית עם הלחץ. 

 

יחד עם זאת, הלחץ גורם לאנשים לעשות פעולות שעלולות להזיק בטווח הארוך, וכאן חשוב לנו להיכנס לתמונה בעיקר כדי להזכיר לכם להירגע, לקחת נשימה, ולזכור שלפעמים בתקופה של אי וודאות עדיף לא לפעול מהבטן ולפעול בשיקול דעת ובאופן מחושב.

 

1. זהירות: הוצאת קרנות השתלמות וקרנות פנסיה 

המציאות הנוכחית שמרגישה לכולנו פחות בטוחה, מובילה אנשים לחשוב על הוצאת  קרנות השתלמות של שנים ואפילו שבירת קרנות פנסיה רק כדי שהכסף יישאר "קרוב" אליהם. חשוב לציין שהוצאה של קרנות השתלמות ובטח קרנות פנסיה עלולה להזיק לשנים קדימה. קרן השתלמות זו קרן שפטורה ממס וצוברת עבורכם חסכון שמושקע וזמין לכם אחרי 6 שנים. 

הוצאת  קרן פנסיה מלווה בקנס של 35% ומהווה סיכון לעתיד המשפחתי שלכם. חשוב לא לקחת שנים של חסכון פנסיוני ולמחוק אותם ברגע אחד של לחץ. 

 

הטיפ שלנו: הבנקים בישראל מאובטחים ומגובים ברמה הגבוהה ביותר, כך שגם במצב של מתקפת סייבר או כל אירוע אחר שקורה אין חשש לכספים שלכם שנמצאים בחברות הביטוח, בתי ההשקעות והבנקים. 

קחו נשימה עמוקה וזיכרו שבתקופות של לחץ, לפעמים טוב יותר לא לפעול, ופשוט להמתין שהתמונה תתבהר. קרנות ההשתלמות וקרנות הפנסיה שמלוות אתכם שנים הם הביטחונות שלכם ושל המשפחה שלכם. אל תקלו בהם ראש. 

 

2. זהירות: הוצאת מזומנים מחשבונות העו"ש  

התחושה שאולי כל מה שצברתם בעו"ש יתאדה ברגע אחד מהחשבון, היא רק תחושה. ואנחנו לגמרי מבינים אותה כי אחרי הכל כולנו באותה סירה. אבל חשוב גם כאן, שנפעל ממקום רגוע. ובינינו, גם להסתובב עם עשרות אלפי שקלים במזומן או לשים אותם במגירה ליד המיטה גם זה מהווה סיכון. אפשר לאבד את הכסף הזה, הוא יכול חלילה להיגנב, או פשוט להתבזבז במהירות, כי כשיש לנו מזומן ביד הכסף נעלם הרבה יותר מהר. 

 

הטיפ שלנו: אם אתם רוצים להרגיש טוב עם עצמכם ומה שירגיע אתכם זה להוציא 2000 או 3000 שקלים שיהיו איתכם, בבקשה. מעבר לזה, פשוט אין שום צורך. החשבונות בבנקים הישראלים הם מהמאובטחים והמגובים שיש בעולם. מה שיש לכם בעו"ש, שלכם וישאר שלכם. אתם יכולים לישון בשקט.  

 

לסיכום: 

תקופה של אי וודאות בטחונית תמיד מכניסה סטרס ולחץ ולפעמים גורמת לנו לעשות פעולות שלא התכוונו לעשות בימים רגילים: להוציא קרנות השתלמות, לפרק חסכונות פנסיוניים או למכור את תיקי המניות מתוך לחץ ודאגה. בדיוק במקום הזה חשוב לזכור שלפעמים אי פעולה היא הפעולה הטובה ביותר עבורנו. אפילו המחקר של צמד החוקרים הישראלי וזוכה פרס נובל לכלכלה פרופסור דניאל כהנמן ועמוס טברסקי ז"ל קבע שאנשים מקבלים החלטות לא רציונליות בתנאים של אי וודאות. זיכרו, פעולות שנעשות מתוך לחץ לרוב יובילו אותנו ללחץ גדול יותר בהמשך. נסו גם בתקופה הזו, למרות הקושי, לפעול ממקום רגוע. 

 

*המידע הינו כללי ומטרתו להרחיב ידע בהקשר של תכנון פיננסי. שימו לב כי המידע יכול להיות חלקי ולכן אינו יכול להוות תחליף לייעוץ פרטני. אין לראות במידע האמור לעיל משום ייעוץ, המלצה, חוות דעת או תחליף לייעוץ מקצועי המותאם ללקוח באופן אישי